GAZ SYSTEM

 

 

 

 

 

 

Otwarcie konkursu fotograficznego „Dzika Przyroda w Obiektywie” sponsorowanego przez firmę Gaz-System S.A. Zapraszamy!

Regulamin Konkurs fotograficzny _Dzika przyroda w obiektywie_ Gaz System 2015

Woliński Park Narodowy zaprasza do wzięcia udziału w cyklu warsztatów ekologicznych połączonych z konkursem fotograficznym „Dzika przyroda w obiektywie” organizowanych w ramach działalności edukacyjnej WPN.

Od kwietnia do końca września br. pracownicy działu edukacji Wolińskiego Parku Narodowego będą prowadzić nieodpłatne warsztaty dla uczniów lokalnych szkół oraz kolonii.

Warsztaty będą poświęcone dzikiej przyrodzie Wolińskiego Parku Narodowego. Podczas zajęć uczniowie zapoznają się z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi ochrony przyrody w Polsce oraz wezmą udział w przyrodniczych sesjach fotograficznych w plenerze.

Podsumowaniem warsztatów będzie konkurs fotograficzny i wydanie kalendarza na 2016 r. ze zdjęciami laureatów. Konkurs ma zachęcić młodzież do aktywnego zaangażowania się w ochronę dzikiej przyrody w Polsce. Jego zadaniem jest wyłonienie zdjęć, ukazujących w ciekawy i artystyczny sposób otaczającą nas dziką przyrodę oraz wpływ jaki ona na nas wywiera.

Prace konkursowe przyjmowane będą od 1 czerwca do 30 września 2015 r. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Przygotowanie przedsięwzięcia jest możliwe dzięki finansowemu wsparciu sponsora – firmy Gaz-System S.A., która kolejny rok z rzędu angażuje się w działania na rzecz edukacji przyrodniczej w naszym regionie. 

Zapraszamy nauczycieli ze szkół położonych w gminach Międzyzdroje, Wolin, Dziwnów i Świnoujście oraz opiekunów kolonii, którzy chcieliby wziąć udział w warsztatach z cyklu „Dzika przyroda w obiektywie”, do wcześniejszego kontaktu telefonicznego lub mailowego z Działem Edukacji WPN w celu ustalenia terminu. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w każdy poniedziałek w okresie od kwietnia do 30 września.

 Serdecznie zapraszamy.

 

 Kontakt w sprawie zapisów:Michał Szweik: m.szweik@wolinpn.pl tel. 537 777 136

Wyspa skarbów” – wspólny projekt Wolińskiego Parku Narodowego i firmy GAZ-SYSTEM S.A.

Woliński Park Narodowy zakończył realizację projektu „Wyspa Skarbów, cykl zajęć edukacyjnych prowadzonych w Centrum Edukacyjno-Muzealnym Wolińskiego Parku Narodowego w roku 2012”, którego głównym sponsorem była firma GAZ-SYSTEM S.A.. W ramach projektu odbył się cykl wykładów poświęconych wyspie Wolin, jak również organizowane były codzienne, bezpłatne oprowadzania po muzeum dla turystów indywidualnych. W projekt zaangażowali się pracownicy Parku, a także Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie.
W specjalnie na tę okazję przystosowanych salach konferencyjnych WPN odbyło się 6 wykładów tematycznych. Wykładowcy dzielili się z uczestnikami wiedzą oraz doświadczeniem, jakie zdobyli podczas prac i badań naukowych prowadzonych na terenie Parku oraz w jego otoczeniu. Pracownicy muzeum dołożyli wszelkich starań, aby goście czuli się komfortowo – przygotowane zostały poczęstunki w postaci kawy oraz ciastek.
Wątki poruszane i przybliżane podczas kolejnych wykładów stworzyły całość, tj. wyspę skarbów. Wykłady spotkały się z dużym uznaniem i przyciągały licznych słuchaczy. Zyskały również swoich stałych bywalców. Uczestnicy zadawali wiele pytań, prelekcje wraz z dyskusjami trwały często dłużej niż zaplanowane 1,5 godziny. W wykładach wzięło udział łącznie 149 osób. W związku ze znacznym zainteresowaniem słuchaczy planowane jest organizowanie kolejnych wykładów od stycznia 2013 r.
W ramach indywidualnego zwiedzania muzeum bezpłatnie oprowadzono 551 osób. Przewodnicy Parku przedstawiali unikalność przyrody i zalety wynikające z istnienia Parku Narodowego w tej interesującej części polskiego wybrzeża. Turyści chętnie zadawali pytania dotyczące działalności Parku, jak również poszczególnych elementów przyrody np. gatunków zwierząt.
Projekt „Wyspa skarbów” pozwolił na analizę zapotrzebowania na wykłady prowadzone przez specjalistów, a także na nawiązanie ściślejszych kontaktów Parku z mediami lokalnymi. Informacje o przedsięwzięciu ukazywały się w „Informatorze samorządowym” gminy Międzyzdroje, w „Wyspiarzu niebieskim”, w „Pomorzaninie”, a także na portalach internetowych www.naszemiastomiedzyzdroje.pl, www.ikamien.pl oraz www.echokamienia.pl. Mamy nadzieję, że taka współpraca będzie kontynuowana również przy innych okazjach.
Na przyszły rok we współpracy z firmą GAZ-SYSTEM S.A. planowany jest kolejny projekt skierowany tym razem do uczniów szkół województwa zachodniopomorskiego. Będą oni mogli spróbować swych sił w konkursie literackim o tematyce związanej z ochroną przyrody.Opracował: M. Szweik, J. Misiak

Zaklęte w kamieniu

W środę, 12.09.2012, w Muzeum Przyrodniczym odbył się kolejny wykład z cyklu „Wyspa Skarbów”. Prelekcję na temat skamieniałości wygłosił pan Przemysław Sztajner na co dzień pracujący na Uniwersytecie Szczecińskim. Przedstawił on w przystępny sposób dzieje naszej planety, pokazując na ilustracjach oraz na przyniesionych eksponatach skamieniałe szczątki, dzięki którym historię tą poznajemy, przy okazji wyjaśniając, w jaki sposób czerpiemy tą wiedzę z fragmentów niepozornych skał, które każdy z nas może znaleźć przechadzając się po plaży i nie tylko. Uczestnicy wykładu mogli na własne oczy zobaczyć i dotknąć zaklęte w kamieniu organizmy, które zasiedlały naszą planetę przed setkami milionów lat.
Gospodarzem wykładu był, jak zwykle, Woliński Park Narodowy natomiast sponsorem głównym firma Gaz System S.A. .
Do wysłuchania ostatniej w tym roku prelekcji p.t. „Nieodkryte skarby – świat grzybów Wyspy Wolin”, którą poprowadzi pan Mateusz Walczak, zapraszamy państwa już 26.09.2012 (środa) o godzinie 18 do Muzeum Przyrodniczego WPN.
Opracował: Piotr Cyga WPN

Rzadkie, piękne, cenne – ptaki wyspy Wolin

„Rzadkie, piękne, cenne-ptaki wyspy Wolin” – taki tytuł nosiła prelekcja którą w środę 22.08 wygłosił w Centrum Edukacyjno-Muzealnym Wolińskiego Parku Narodowego pan Marek Dylawerski. Pokazał on zebranym gościom około setki fascynujących fotografii skrzydlatych mieszkańców wyspy i okolic, opowiadając przy tym o ich ciekawych i niekiedy dziwnych zwyczajach. Wśród zdjęć znalazły się takie perełki jak młode bieliki w gnieździe, puchacze, sowy błotne czy niezwykle rzadkie wodniczki będące obecnie oczkiem w głowie ornitologów nie tylko w regionie, ale i w całej Europie. Sponsorem głównym tego i pozostałych wykładów z cyklu „Wyspa Skarbów” jest firma GAZ SYSTEM S.A., natomiast gospodarzem i organizatorem Woliński Park Narodowy.
WPN Zaprasza również serdecznie na kolejne wykłady z w/w cyklu:
-„Skarby wolińskich klifów – skamieniałości, świadkowie historii” – w środę 12.09 o godz.18
-„Nieodkryte skarby – świat grzybów Wyspy Wolin” – w środę 26.09 o godz.18
Do końca sierpnia można także zwiedzić Muzeum Przyrodnicze z przewodnikiem płacąc jedynie za bilet wstępu. Zainteresowanych zapraszamy od wtorku do piątku o 13.30 do kasy muzeum.
Opracował: P. Cyga

Poznaliśmy tajemnice wybrzeża klifowego

W środę (11.07) w Muzeum Przyrodniczym Wolińskiego Parku Narodowego Pan dr Jacek Tylkowski wygłosił wykład pt.: „Woliński klif – nieoszlifowany diament”.
Słuchacze mogli dowiedzieć się kiedy i jak powstały wolińskie klify oraz jakie procesy kształtują je współcześnie. Przede wszystkim jednak usłyszeli, jak bardzo są one wyjątkowe, w skali kraju i nie tylko, pod względem wielkości i budowy. W programie wykładu nie zabrakło też informacji dotyczących Morza Bałtyckiego, jak również krótkiego instruktażu rozpoznawania skał, które można znaleźć na brzegu.
Kolejny wykład w ramach cyklu „Wyspa skarbów”, którego głównym sponsorem jest firma GAZ SYSTEM S.A., odbędzie się 22.08 i będzie dotyczył skrzydlatych mieszkańców naszego regionu.
Do tego czasu zapraszamy również do odwiedzania Muzeum Przyrodniczego, po którym raz dziennie, od wtorku do piątku o godzinie 13.30 gości indywidualnych oprowadzać będą pracownicy Parku. Oprowadzanie jest bezpłatne, a jedyny koszt to bilet wstępu do Muzeum. Zapraszamy serdecznie!Opracował: P. Cyga

Bezpłatne oprowadzanie po Muzeum Przyrodniczym

W okresie sezonu letniego (3.07. – 31.08.) zapraszamy wszystkich zainteresowanych na zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego pod opieką pracownika Wolińskiego Parku Narodowego. Oprowadzania (w cenie biletu) będą odbywać się od wtorku do piątku codziennie o godzinie 13.30. Chętnych prosimy o zapisywanie się w kasie Muzeum osobiście lub telefonicznie (91 328 07 27 wewn. 44).
Jest to część cyklu zajęć edukacyjnych „Wyspa skarbów”, którego sponsorem głównym jest GAZ-SYSTEM S.A.
Opracował: J. Misiak

Wyspa skarbów, czyli o rybach zającach i morskich ogórkach

Czym jest „morski ogórek” a czym „ryba zając”, jakie ryby zakładają podwodne gniazda, jakie dbają o „wychowanie” swojego potomstwa a jakie potrafią „chodzić” po wilgotnej trawie? Odpowiedzi na te inne pytania można było w usłyszeć w środę 27.06 na wykładzie dra inż. Marcina Biernaczyka pt.: „Bogactwo świata ryb Zatoki Pomorskiej i Zalewu Szczecińskiego” w Muzeum Przyrodniczym Wolińskiego Parku Narodowego.

Kolejny z cyklu wykładów „Wyspa skarbów” odbędzie się już w środę 11.07 o godzinie 18 również w Muzeum Przyrodniczym WPN. Tym razem pan dr Jacek Tylkowski przybliży nam zagadnienia związane z powstaniem i rozwojem naszego wybrzeża w wykładzie pt.: „Woliński klif – nieoszlifowany diament”. Na ten i kolejne wykłady serdecznie zaprasza Woliński Park Narodowy oraz sponsor główny cyklu, firma GAZ SYSTEM S.A. .

Ponadto w ramach cyklu organizowane jest oprowadzanie gości indywidualnych po Muzeum Przyrodniczym przez przewodników WPN w cenie biletu wstępu, na które zapraszamy w lipcu i sierpniu, od wtorku do piątku o godzinie 13.30 przy kasie muzeum.

Opracował: Piotr Cyga

Wyspa skarbów – pierwszy wykład w Muzeum już za nami

W środę 6.06.2012 o godzinie 18 w Sali konferencyjnej Centrum Edukacyjno-Muzealnego Wolińskiego Parku Narodowego odbyła się prelekcja wygłoszona przez panią Agnieszkę Gawron-Kłosowską pod tytułem: „Centrum Słowian i Wikingów – oko w oko z historią”. Słuchacze poznali zarys historii wczesnośredniowiecznego osadnictwa wyspy Wolin, ich rzemiosła oraz sztuki, a także współczesnych działań na rzecz poznania i popularyzacji tej wiedzy prowadzonych przez Stowarzyszenie „Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jómsborg-Vineta”. Był to pierwszy z cyklu wykładów organizowanych przez Woliński Park Narodowy w ramach projektu „Wyspa skarbów” sponsorowanego przez GAZ-SYSTEM S.A.
Kolejne prelekcje odbędą się 27.06 i 11.07.2012 o godzinie 18 również w Budynku Muzeum Przyrodniczego WPN przy ulicy Niepodległości 3c w Międzyzdrojach. Pierwszą z nich poprowadzi pan Marcin Biernaczyk, a tematem jej będzie „Bogactwo świata ryb Zatoki Pomorskiej i Zalewu Szczecińskiego”. Natomiast druga nosić będzie tytuł „Woliński klif – nieoszlifowany diament” i zostanie wygłoszona przez pana Jacka Tylkowskiego. Serdecznie zapraszamy na te i kolejne wykłady.
W ramach projektu zapraszamy zainteresowanych również do Muzeum Przyrodniczego WPN, gdzie w lipcu i sierpniu od wtorku do piątku o godzinie 13.30 goście indywidualni będą mogli zwiedzać wystawę z przewodnikiem w cenie biletu wstępu. Liczba osób mogących wziąć udział w takim oprowadzaniu ze względu na możliwości sprawnego przekazywania informacji jest ograniczona. W celu zarezerwowania miejsca prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny (091 328 07 27 wewn. 44) z kasą Muzeum.
Opracował: Piotr Cyga

Wykład pt. „Centrum Słowian i Wikingów – oko w oko z historią”

Woliński Park Narodowy zaprasza wszystkich zainteresowanych na bezpłatny wykład pt.: „Centrum Słowian i Wikingów – oko w oko z historią”, który odbędzie się w ramach cyklu zajęć edukacyjnych prowadzonych w Centrum Edukacyjno-Muzealnym Wolińskiego Parku Narodowego przy ulicy Niepodległości 3c w Międzyzdrojach w środę 6.06.2012 o godzinie 18. Wykład będzie wygłoszony przez panią Agnieszkę Gawron-Kłosowską i umożliwi przybyłym poznanie dziejów osadnictwa Słowian i Wikingów na terenie Wolina i okolic we wczesnym średniowieczu. Dowiedzą się Państwo wiele na temat niezwykle burzliwej historii, sztuki oraz rzemiosła obu plemion zrekonstruowanych na podstawie prac archeologicznych prowadzonych na tym obszarze od przeszło stu lat. Sponsorem spotkania jest firma GAZ-SYSTEM S.A.

Opracował: Piotr Cyga